Jednym z najistotniejszych elementów stroju są buty. Dlatego też, przykładamy do nich bardzo dużą uwagę. Tak naprawdę to one podkreślają nasz strój, sprawiają, że całość się ze sobą idealnie komponuje. Jednakże czy naprawdę jesteśmy w stanie znaleźć obuwie odpowie do każdej sukienki? Sklepów jest cała masa, mało tego, możemy zawsze czegoś ciekawego poszukać dla siebie w Internecie. Pytanie tylko, czego w rzeczywistości szukamy. (więcej…)
Mokasyny to obuwie niezwykle specyficzne. Tak naprawdę swoją historią sięgają one daleko wstecz. Mokasyny były noszone bardzo dawno temu, jednakże mają do siebie to, że co jakiś czas wracają. Zresztą tak jest ze wszystkim tym, co wiąże się z modą. Mokasyny są cenionym obuwiem zarówno ze strony mężczyzn, jak tez kobiet. (więcej…)
Historia obuwia jest niezwykle ciekawa i sięga daleko wstecz. Najprawdopodobniej pierwsze obuwie znaleziono na zamrożonym lodowcu praczłowieku. Źródła mówią, że żył on około 3300 roku p.n.e.. Może naprawdę ciężko w to uwierzyć, że już wtedy ktoś wymyślił coś takiego jak obuwie. Ponoć praczłowiek nosił nieprzemakalne buty, które były zrobione z jeleniej skóry na niedźwiedziej podeszwie. (więcej…)
Pomimo tego, że dzisiaj obuwie na wysokim obcasie kojarzy się głównie z atrakcyjnymi kobietami, to jednak nie zawsze tak było. Niegdyś jednak było zupełnie inaczej. I tak, na Bliskim Wschodzie nosili je jeźdźcy, kluczowi wojownicy w armii imperium perskiego. Fakty te są potwierdzone przez historyków, którzy są zdania, że tego typu buty, a dokładniej obcasy pomagały w utrzymaniu równowagi przy strzelaniu z łuku w trakcie jazdy konno. Dodatkowo buty z podwyższeniami znacznie lepiej utrzymywały się w strzemionach, nie ślizgały się na nich. (więcej…)
Dzisiaj buty na obcasie noszone są wyłącznie przez kobiety. Nie ma się co dziwić, w końcu współcześnie jest to typowy symbol kobiecości oraz atrakcyjności. Niegdyś, na samym początku tego typu obuwie było noszone przez mężczyzn. Wszystko zaczęło się od wojowników piechoty konnej, z czasem jednak na normalne warstwy społeczne również to przechodziło. Uważano nawet, że im wyższy obcas, tym ważniejszy jest jego właściciel. (więcej…)
Branża obuwnicza, podobnie jak każda inna, stara się nadążać nieustannie za zmieniającą się modą. Jako dowód wystarczy tutaj przytoczyć fakt, że panowie wysokie obcasy, przestali nosić dopiero w czasach rewolucji francuskiej. Wówczas definitywnie zostały one wykluczone. Jeszcze w średniowiecznej Europie noszono jeszcze inne obuwia, czyli trzewiki, półbuty i pantofle. Z czasem zaczęto stosować przeróżne elementy ozdobne, choćby takie jak cholewki, okucia ze złota lub srebra. (więcej…)
Łuszczyca paznokci jest bardzo częstą chorobą i towarzyszy zwykle podobnej chorobie skóry (duże łuszczące się ogniska- na łokciach i kolanach). Zmiany na paznokciach występują w postaci drobnych dołeczkowatych wgłębień, jak gdyby kropek rozmaitej wielkości i głębokości, Płytka przypomina naparstek lub robaczywe drzewc. Oprócz wgłębień punktowych mogą występować poprzeczne prążki, przypominające nieco. zmiany grzybicze. W miarę rozwijającej się choroby cała płytka może ulec zniszczeniu. (więcej…)
Dekatyzowanie Dekatyzowanie ma na celu stworzenie sztucznych warunków skurczu tkaniny pod wpływem działania wody, pary i temperatury, tak by potem uszyta z niej odzież nie kurczyła się już ani w czasie procesu szycia, ani później w czasie noszenia, prania i prasowania. Dekatyzowanie być ręczne lub mechaniczne. Dekaty- zowanie ręczne polega na kilkakrotnym prasowaniu tkaniny przez zaparzaczkę aż do zupełnego wysuszenia. W warunkach domowych tkaniny bawełniane i lniane, rzadziej jedwabne, dekatyzuje się przez moczenie w dość ciepłej wodzie, a następnie lekkie przesu szenie i prasowanie na wilgotno gorącym żelazkiem po lewej stronie do zupełnego wysuszenia. Dekatyzowanie mechaniczne odbywa się w specjalnie do tego przystosowanych maszynach — dekatyzerach; do dekatyzacji mechanicznej należy więc tkaniny oddawać. (więcej…)
KOMPLECIK TRZYCZĘSCIOWY DLA DZIECKA W WIEKU 8-10 MIESIĘCY . Materiał: 15 dkg wełny białej cieńszej; 15 dkg wełny białej grubszej; trochę wełny różowej i zielonej do haftu; druty nr 21; 14 małych guziczków; 70 cm wstążki jedwabnej. Ściągacz- 1 oczko prawe, 1 oczko lewe. Ścieg pończoszniczy – 1 rząd oczka prawe, 2 rząd oczka lewe. Sposób wykonania punkcików – 1 rząd – 5 oczek prawych, 1 oczko lewe, 5 oczek prawych, 1-oczko lewe; 2 do 8 rzędu – ścieg pończoszniczy; 9 rząd – 2 oczka prawe 1 oczko lewe, 5 oczek prawych, ostatnie 3 oczka prawe; 10 do 16 rzędu – śnieg pończoszniczy; 17 rząd – jak 1 rząd. (więcej…)
CZAPECZKA . Narzucić 8 oczek na 4 druty i zrobić denko w sposób następujący: 1 okrążenie – wszystkie oczka lewe; 2 okrążenie – 1 oczko lewe, 1 oczko dodać itd.; 3 okrążenie – wszystkie oczka lewe; 4 okrążenie – 2 oczka lewe, 1 oczko dodać itd.; 5 okrążenie – wszystkie oczka lewe; 6 okrążenie – 3 oczka lewe, 1 oczko dodać itd. Dodawać w ten sposób w każdym drugim rzędzie, aż na drutach będzie 104 oczka, które należy przerobić prosto jeszcze 4 cm ściegiem pończoszniczym i dalej przerabiać na 2 drutach. Zrobić 9 cm ściegiem supełkowym I przerabiając 4 pierwsze i 4 ostatnie oczka ściegiem francuskim (oczka prawe). Zgubić w jednym rzędzie 6 oczek, przerobić 4 cm ściegiem pończoszniczym i zamknąć oczka. (więcej…)