Kalosze od kilku sezonów są jednym z najmodniejszych butów. Jest to bardzo ciekawe zjawisko, zwłaszcza, że na niegdyś nieszczególnie były one cenione. Uważano bowiem, że kalosze to zwyczajne obuwie chroniące nas przed deszczem i używane głównie do prac na świeżym powietrzu. Dzisiaj natomiast jest już zupełnie inaczej. Możemy śmiało pokusić się o stwierdzenie, że kalosze weszły na salony. (więcej…)
Które buty pasują do tego stroju? Szpilki czy koturny? A może jednak balerinki? Czy buty dobierać pod kolor torebki? Takie i podobne pytania zadaje sobie setki kobiet, na co dzień. Buty są w końcu tak samo ważnym elementem stylizacji jak bluzka czy sukienka, a wręcz doskonale dopełniają całość. Co więcej, buty mogą poprawić lub pogorszyć wygląd stroju, który wybrałyśmy. Dobieranie butów i torebki w podobnej kolorystyce wciąż jest aktualną zasadą, choć dopuszcza się eksperymentowanie z odcieniami. Ważne jest jednak, aby buty nie były tak samo strojne jak torebka – przesada nigdy nie jest dobra. (więcej…)
Buty są niezwykle ważną częścią ubioru. Idąc do sklepu i wybierając odpowiednie obuwie, powinniśmy kierować się nie tylko gustem i obecną modą, ale także – a może przede wszystkim – wygodą. Odpowiednio wyprofilowane buty będą zbawieniem dla naszych stóp. Te źle dobrane, nawet, jeśli wyglądają pięknie, mogą przynieść wiele złego. W butach, które wybieramy, powinniśmy móc swobodnie poruszać palcami, a do wnętrze musi napływać powietrze, aby stopa mogła oddychać. (więcej…)
Kiedy zaczynamy biegać, bardzo ważnym elementem naszego stroju są buty. Odgrywają one ogromną rolę podczas treningu, ponieważ mogą zarówno ułatwić, jak i utrudnić bieg. To nieprawda, że do biegania wystarczą jakiekolwiek, byleby wygodne buty. Odpowiednie obuwie jest podstawą. Nie mogą to być zwykłe trampki ani tenisówki, ponieważ bardzo szybko odczujemy dyskomfort, biegając w takich butach. (więcej…)
Po bokach stwierdzić można półksiężycowe ubytki. Leczenie drożdżycy musi również pozostawać w rękach lekarza. Przed udaniem się do przychodni należy stosować środki odkażające (ew. smarowanie wału paznokciowego jodyną rozcieńczcną spirytusem w stosunku 1 :1). Zapobieganie zakażeniom grzybiczym i drożdżakowym polega na maksymalnym zwracaniu uwagi na macerację i drobne urazy. (więcej…)
W tym przypadku paznokcie mają poprzeczne bruzdy, czasem dość głębokie, kolor ich jest zmieniony, zwykle szary, brak im przejrzystości i połysku. Podobne zmiany mogą być następstwem stosowania lakieru, a częściej jeszcze acetonu lub zmywacza. Oprócz wymienionych wyżej zmian, obserwuje się wówczas złuszczenie i łamliwość I płytki. Uszkodzenia po lakierach nie występują zwykle od razu, a dopiero. po pewnym czasie stosowania lakieru. (więcej…)
Szponowatość paznokci charakteryzuje się zniekształceniem i przerostem płytki pod wpływem różnych czynników zewnętrznych. Płytka jest zgrubiała, ma nieprawidłowy kształt i wzrasta w złym kierunku. Jest ona bardzo twarda i zakręcona w kształcie szponu. Przyczyną choroby są różne czynniki drażniące oraz zaburzenia nerwów i naczyń krwionośnych palców. Do czynników sprzyjających rozwojowi tej choroby należy zaliczyć starszy wiek, zaniedbywanie higieny, ucisk mechaniczny (obuwie) itp. (więcej…)
Dekatyzowanie Dekatyzowanie ma na celu stworzenie sztucznych warunków skurczu tkaniny pod wpływem działania wody, pary i temperatury, tak by potem uszyta z niej odzież nie kurczyła się już ani w czasie procesu szycia, ani później w czasie noszenia, prania i prasowania. Dekatyzowanie być ręczne lub mechaniczne. Dekaty- zowanie ręczne polega na kilkakrotnym prasowaniu tkaniny przez zaparzaczkę aż do zupełnego wysuszenia. W warunkach domowych tkaniny bawełniane i lniane, rzadziej jedwabne, dekatyzuje się przez moczenie w dość ciepłej wodzie, a następnie lekkie przesu szenie i prasowanie na wilgotno gorącym żelazkiem po lewej stronie do zupełnego wysuszenia. Dekatyzowanie mechaniczne odbywa się w specjalnie do tego przystosowanych maszynach — dekatyzerach; do dekatyzacji mechanicznej należy więc tkaniny oddawać. (więcej…)
RĘKAWICZKI . Narzucić 52 oczka, przerobić 4 rzędy ściegiem francuskim i 18 rzędów ściegiem karbowanym. Zgubić 2 oczka brzegowe i przerabiać dalej na 4 drutach ściegiem pończoszniczym. W pierwszym okrążeniu zgubić równomiernie 8 oczek, następnie zrobić 1 okrążenie dziurek (2 oczka razem, narzucić nitkę). Przerobić 2 cm, w następnym okrążeniu przerobić 11 oczek, 8 oczek przełożyć na agrafkę, narzucić nowe 8 oczek, przerobić pozostałe 23 oczka. (więcej…)
SUKIENKA . Materiał: 15 dkg wełny niebieskiej, 1 dkg białej angory; druty nr 211. Ściągacz – 1 oczko prawe, 1 oczko lewe. Ścieg pończoszniczy – 1 rząd oczka prawe, 2 rząd oczka lewe. Sposób wykonania ozdobnego pasa – 1, 5 i 9 rząd wełną niebieską – wszystkie oczka prawe; 2, 6 i 10. (więcej…)