Gdybyśmy widząc na ulicy kobietę na szpilkach zostali zapytani o kilka słów przychodzących nam go głowy na jej widok z pewnością większość z nas, jako jedno z pierwszych wymieniłaby słowo „elegancja”, „szyk”, „gust” i „kobiecość. Pierwsze buty na obcasie zostały wykonane na początku XVI wieku, nosili je wyłącznie mężczyźni. Powodem ich powstania była bezpieczeństwo podczas jazdy konnej. Obcas powodował, że noga pewnie trzymała się w strzemionach. W krótkim czasie stały się atrybutem męskości. (więcej…)
Płaszcz prochowiec może być szyty z elanobawełny, teksasu lub innej tkaniny bawełnianej lub lnianej o wykończeniu niemnącym, łatwej do prania. Ma zapięcie jednorzędowe, małe klapki, z przodu luźno doszyte stębnowane półkarczki, z tyłu rozporek w szwie oraz pasek lub wiązanie w talii, Rękaw dwuczęściowy z patką lub bez patki. Kieszenie skośne, cięte, z patką. Całość ozdobiona stębnówkami wykonanymi grubą nitką, np. kordonkiem. (więcej…)
Kurtka z kapturem zwana „anorak”. Nazwa „anorak” pochodzi z języka eskimoskiego. Oznacza ona przedłużoną za biodra wygodną, funkcjonalną kurtkę, podbitą watoliną lub ocieploną podpinką z futra, tkaniny kocowej lub innej tkaniny ocieplającej. Na anorak stosuje się tkaniny wełniane lub z udziałem wełny, miękkie, puszyste i lekkie. Do anoraka stosuję się rękawy jednoczęściowe, o niskiej główce, a w dole wykańcza się je ściągaczem lub zmarszcza szeroką gumą. (więcej…)
Przygotować i wyciąć formę rękawa jednoczęściowego do bluzy sportowej. Na formie oznaczyć linię środka rękawa i linię łokcia. Opisać części rękawa i rozciąć formę po narysowanych liniach. Na arkuszu wykreślić linię pionową, która będzie nową linią środka rękawa, i do niej przyłożyć górne części formy, lewą i prawą, w ten sposób, aby górą były one rozsunięte 2+2,5 cm, a na linii łokcia 0 0,5 cm mniej, Przykleić je. Części dolne odsunąć od linii łokcia w dół około I cm i ułożyć tak, by na linii dołu były rozsunięte 0,5 cm. Na arkuszu wykreślić linię poziomą, która będzie linią talii i do niej przykleić obie formy: z prawej strony tył, a z lewej w pewnej odległości przód. (więcej…)
Popularne na całym świecie „japonki” powinny tak naprawdę nosić nazwę „egipcjanek”, ze starożytnego, bowiem Egiptu wywodzą się pierwsze archeologiczne dowody na ich istnienie. Wiek pierwszych „japonek” ustalono na 4000 lat p.n.e. Wynalazek ten, podobnie jak wiele innych powstał równolegle w całym cywilizowanym świecie, oczywiście tam, gdzie klimat wymagał wygodnych i lekkich. W Japonii buty te nazywano zori. Wykonywano je ze słomy ryżowej lub innych włókien roślinnych, zdarzały się też wersje z drewna. (więcej…)
Producenci obuwia w trosce o komfort klientów, tworząc nowe modele, coraz częściej opierają się na zdobyczach techniki. Klimat, w którym położona jest Polska stanowi prawdziwe wyzwanie dla producentów obuwia. Miesiące letnie są wyzwaniem jedynie estetycznym, zima stawia natomiast przed projektantami wysoką poprzeczkę. Jednym z nowoczesnych materiałów wykorzystywanych do produkcji wysokiej, jakości obuwia zimowego jest Cordura. O jej popularności przesądził fakt, ze jest 10 razy bardziej wytrzymała od bawełny, 2 razy bardziej wytrzymała od nylonu i aż 3 razy bardziej wytrzymała od tkanin poliestrowych i na dodatek jest kilka razy tańsza od skóry. (więcej…)
Bluza piżamowa ma proste szwy boczne, z przodu zapinana jest na guziki. Ma trzy nakładane kieszenie wykończone w górnej części odszyciami z innego materiału. Kołnierz prosty, półstojący. Bluza może być przepasana w talii paskiem lub może mieć wszytą w szwy boczne patkę zwężającą tył. Tkaniny odpowiednie na bluzę piżamową to flanela, popelina, płótno bieliźniane i inne łatwe do prania i prasowania. (więcej…)
Zamiast rękawiczek można używać kremów ochronnych. Zawierają one różne substancje zobojętniające szkodliwe działanie czynników, z którymi styka się przy pracy ręka. Kremy te są zwykle bardzo tłuste i prawidłowo użyte chronią również paznokcie. Kobiety zdając sobie sprawę, że zarówno praca ,zawodowa jak i w gospodarstwie domowym, a czasami częste lakierowanie oraz używanie zmywaczy niszczy paznokcie, zadają często lekarzowi pytanie, co robić, aby wzmocnić paznokcie. Oprócz omówionych metod (rękawiczki, kremy, przerwa w lakierowaniu itd. (więcej…)
Łuszczyca paznokci jest bardzo częstą chorobą i towarzyszy zwykle podobnej chorobie skóry (duże łuszczące się ogniska- na łokciach i kolanach). Zmiany na paznokciach występują w postaci drobnych dołeczkowatych wgłębień, jak gdyby kropek rozmaitej wielkości i głębokości, Płytka przypomina naparstek lub robaczywe drzewc. Oprócz wgłębień punktowych mogą występować poprzeczne prążki, przypominające nieco. zmiany grzybicze. W miarę rozwijającej się choroby cała płytka może ulec zniszczeniu. (więcej…)
Sposób wykonania rozporka jest następujący: na lewy brzeg rozporka naszywamy taśmę, której koniec wystaje nieco poza nacięcie. Taśmę odpowiednio układamy, przeprasowujemy i podszywamy pod przedni brzeg. Z kolei należy przykroić podwójnie złożoną podszewkę na listwę rozporka przy lewej, przedniej części spodni, przy czym załamanie powinno leżeć na tylnym brzegu listwy. Poniżej załamania zszywamy podszewkę odpowiednio do zaokrąglenia. Jedną warstwę podszewki zszywamy na przednim brzegu z tkaniny wierzchniej, następnie odstębnowujemy przy samej krawędzi i dziergamy dziurki na guziki. (więcej…)