Może ciężko w to uwierzyć, ale niegdyś buty na obcasie nosili tylko mężczyźni. Dlaczego? Otóż w trakcie jazdy konnej obuwie na obcasie było niezastąpione, bowiem idealnie utrzymywało stopę w strzemionach. Prócz tego pozwalało na celniejsze strzelanie z łuku oraz stabilniejszą jazdę. Kiedy moda ta zawędrowała do Europy, to bardzo szybko przypadła do gustu arystokracji. Mężczyźni z kręgów arystokracji stwierdzili, że buty na wysokim obcasie to symbol męskości oraz siły. (więcej…)
Dzisiaj mamy bardzo dużo sklepów obuwniczych do wyboru. Nie powinniśmy mieć absolutnie żadnego problemu z wyborem czegoś odpowiedniego. Jednakże niekoniecznie tak musi być. Przecież znalezienie modnych, ale też w odpowiednich granicach cenowych, butów jest dosyć trudne. Wszyscy mówią, że za jakość trzeba sporo zapłacić. (więcej…)
Każdy z nas pamięta z pewnością z lekcji języka polskiego lub historii opowieści o tym, jak bieda zmuszała ludzi na wsi do rodzinnego dzielenia się butami. Szczególnie wchodząca w pamięć była anegdota o tym, jak na wsi, rodzina chodziła do kościoła na niedzielne nabożeństwa na raty, wymieniając się butami. Bez względu na panującą wówczas biedę nie wypadało uczestniczyć na mszy boso. Czy zawsze buty były synonimem statusu społecznego? Pierwotną funkcją, jaka spełniały była ochrona stóp, dlatego też pierwsze znane historii przykłady obuwia odbiegają od dzisiejszych wzorów. Były to wiązki splecionej trawy, trzciny lub kawałki niegarbowanej skóry owiniętej wokół stopy i przywiązanej zwykłymi sznurkami lub rzemieniami. (więcej…)
Pierwsze odnotowane ślady butów noszonych przez naszych przodków znaleziono w starożytnym Egipcie. Były to najprostsze z możliwych konstrukcji, składały się z podeszwy wykonanej z niegarbowanej skóry lub liści palmowych a nawet łodyg papirusu, podeszwę przymocowywano rzemieniami lub konopnymi sznurkami do stopy i kostki. Informacje na temat starożytnych butów odnaleziono również w dawnym Bizancjum, w przeciwieństwie jednak do surowych i prostych egipskich butów, bizantyjskie były bogato zdobione, wykonane w całości ze skóry. Socci- tak je nazywano, miały pełny napiętek i poza bogatym zdobieniem charakteryzowały się powszechną dostępnością. Bardziej ekstrawagancką wersją były buty tsangia, z cholewką dochodzącą do pół łydki, bogato zdobione, z aplikacjami wykonywanymi z barwnej skóry. (więcej…)
Rozwój cywilizacyjny, który nastąpił w pierwszych wiekach po Chrystusie zmienił oblicze geograficzne cywilizacji europejskiej. Kraje basenu Morza Śródziemnego stopniowo zaczynały tracić swoje znaczenie. Szala ich ekonomicznych potęg zaczęła przechylać się w stronę zachodniej Europy. Wraz z nią status społeczny jej mieszkańców, a wraz z nim stan zamożności. Plemiona zamieszkujące ówczesną Francję, Niemcy i Węgry zazwyczaj kojarzą się z płóciennymi butami wypchanymi słomą. (więcej…)
Do niedawna kalosze kojarzyły się z rolnikiem, grzybiarzem, wędkarzem. Z pewnością nie kojarzyły się z kimś modnym. Co więcej, nieprawdopodobnym wydawać się mogło, że kiedykolwiek mogłyby stać się synonimem dobrego gustu. Ostatnie lata ku zaskoczeniu wszystkich przyniosły kaloszom absolutny renesans. Zarówno modna kobieta jak i kreujący się na modnego światowca pan obowiązkowo muszą mieć w garderobie parę nowoczesnych kaloszy. (więcej…)
Najważniejszym problemem z zakresu pielęgnowania paznokci i rąk dla przeciętnej kobiety jest odpowiednie postępowanie zapobiegawcze przy pracy w domu. Jeżeli zastanowimy się nad wyglądem rąk kobiet zajmujących się gospodarstwem domowym, to dojdziemy do smutnych wniosków: ręce takie są spracowane, zniszczone, paznokcie niekształtne, skóra zgrubiała. Dłonie takie nawet po bardzo dokładnym umyciu robią wrażenie brudnych. Czy kobiety zajmujące się gospodarstwem domowym muszą mieć zniszczone ręce? Na to pytanie odpowiedzieć należy stanowczo – nie! Jeżeli kobieta dbać będzie o zachowanie estetycznego wyglądu rąk i chronić paznokcie przed ciągłym szkodliwym działaniem różnych czynników, może mieć ładne ręce. Podstawowym warunkiem jest należyta ochrona rąk w czasie pracy. (więcej…)
Stwierdzono, że przy zażywaniu żelatyny paznokcie rosną szybciej i lepiej. Ankieta jednego z dużych pism zachodnioeuropejskich przeprowadzona na 20 kobietach wykazała, że po miesięcznym podawaniu żelatyny w dawce ck. 10 g dziennie paznokcie znacznie lepiej rosły i stały się trwalsze. Teoretyczne uzasadnienie tego zjawiska jest proste, bowiem żelatyna jest białkiem i dlatego wpływa na lepsze odżywienie paznokcia. Praktycznie należy spożywać żelatynę w ilości ok. (więcej…)
Szponowatość paznokci charakteryzuje się zniekształceniem i przerostem płytki pod wpływem różnych czynników zewnętrznych. Płytka jest zgrubiała, ma nieprawidłowy kształt i wzrasta w złym kierunku. Jest ona bardzo twarda i zakręcona w kształcie szponu. Przyczyną choroby są różne czynniki drażniące oraz zaburzenia nerwów i naczyń krwionośnych palców. Do czynników sprzyjających rozwojowi tej choroby należy zaliczyć starszy wiek, zaniedbywanie higieny, ucisk mechaniczny (obuwie) itp. (więcej…)
Założenie naszywamy na załamanie worka kieszeniowego i podwijamy go pod spód. Z kolei odstębnowujemy otwór kieszeniowy, składamy na pół worek kieszeniowy i zszywamy go szwem podwójnym. Dolny koniec otworu kieszeniowego przeszywamy kilkoma poprzecznymi ściegami. Kieszenie tylne wykonujemy przeważnie z patkami. Kieszenie tylne w spodniach różnią się od zwykłych kieszeni z patką jedynie zapięciem, które w tym przypadku znajduje się pod patką. (więcej…)